5 klausimai ir atsakymai: KADA IR KAIP SODINTI DEKORATYVINIUS ČESNAKUS
-
Ne paslaptis, jog dekoratyviniai česnakai žavi įspūdingais žiedynais miesto erdvėse, o gal net pas kaimynę, visai čia pat už tvoros... Norisi šio grožio ir savo sklype, bet neramina, jog tai reikalauja daug priežiūros ar žinių. Patikėkite, reikia visai nedaug, kad dekoratyvinių česnakų klestėjimą galėtumėte stebėti ir savo gėlynuose!
1. Kada sodinti dekoratyvinius česnakus?
Dekoratyviniai česnakai sodinami spalio- lapkričio mėn., jei nėra įšalo nieko tokio jei pasodinsite net gruodį. Tinkamiausias sodinimo metas priklauso nuo oro sąlygų, rekomenduojama sodinti, kai oro temperatūra jau yra žemesnė nei +10 laipsnių. Rudenį sodinami dekoratyvinių česnakų svogūnėliai, bet kas nespėjote rudenį, pavasarį galite įsigyti jau pasodintų dekoratyvinių česnakų vazonėliuose ir sodinti pavasarį. Užsakyti česnakų vazonėliuose čia.
2. Koks dirvožemis tinka dekoratyvinių česnakų auginimui?
Dekoratyviniai česnakai mėgsta derlingesnį dirvožemį, prieš sodinimą galima pagerinti dirvą kompostu ar perpuvusiu mėšlu. Jei dirvožemis bus skurdesnis, česnakai augs, bet žiedo dydis gali nebūti toks didelis, kaip įprastai. Svarbiausia parinkti neužmirkstančią vietą, jei per daug šlapia, svogūnėliai gali supūti.
3. Kokiame gylyje sodinti dekoratyvinių česnakų svogūnėlius?
Sodinimo gylis priklauso nuo svogūnėlio dydžio, kaip ir visos svogūninės gėlės, česnakai sodinami trijų svogūnėlių gylyje, pvz. jei svogūnėlio aukštis yra 5 cm.- sodiname 15 cm gylyje.
4. Ar dekoratyvinių česnakų svogūnėlius reikia iškasti žiemai?
Tikrai nereikia! Kasmet kasti svogūnėlių nereikia, tai daryti galima kas 2-4 metus. Dekoratyvinių česnakų svogūnėliai kasami po žydėjimo, išdžiovinami, išskaidomi ir paliekami sausai iki rudens, kol vėl reikės sodinti.
5. Su kokiais augalais derinti dekoratyvinius česnakus?
Žemaūgės dekoratyvinių česnakų veislės gali būti sodinamos alpinariumuose, žemaūgių gėlių gėlynuose, tinka bordiūrams, klomboms. Įspūdingo grožio žemaūgis stambiažiedis česnakas 'Red Giant' pasižymi išskirtine raudono vyno spalva ir didžiuliu žiedynu ant trumpo koto, žiedyno skersmuo siekia net 15-20 cm., šios veislės česnako lapų slėpti nereikia, nes jie būna dekoratyvūs viso žydėjimo metu. Aukštesni, bet smulkiais žiedais česnakai ypač mėgstami natūralistiniuose gėlynuose. Dideliais žiedais, aukšti česnakai ypač traukia akį, dažnai sodinami kaip akcentiniai augalai, mėgstami tiek sodybose, tiek didelėse miesto erdvėse, įspūdingai atrodo susodinti grupėmis po 10-20 ar net daugiau. Iš aukštų, dideliais žiedais žydinčių dekoratyvinių česnakų paminėtinos veislės: ‘Gladiator‘, ‘Ambassador‘, ‘Pinball Wizard‘, ‘Globemaster‘. Dažnai šių veislių česnakai nepasižymi itin dekoratyviais lapais, todėl patartina sodinti tarp viksvų, šluotsmilgių, lendrūnų, galima sodinti ir derinti kartu su katžolėmis, levandomis, įspūdingai atrodo tarp bijūnų, gelstančius lapus puikiai pridengs žemaūgių formuotų krūmų kupstai ar gyvatvorės.
Po žydėjimo stiebų galima nekirpti, atrodo gana įdomiai ir dekoratyviai, jei toks vaizdas nepriimtinas galima nukirpti ir susidžiovinti,– puikiai išlaiko formą ir tinka sausoms kompozicijoms.